Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2020-2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε ότι πρόκειται να υλοποιηθεί και τη φετινή χρονιά ο θεσμός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Η Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί δομή Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης, εντός του ευρύτερου εκπαιδευτικού και κοινωνικού πεδίου της Πολιτείας. Σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι η επανένταξη των μαθητών/τριών στη διαδικασία της μάθησης, η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την Υποχρεωτική Εκπαίδευση, η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου και η αύξηση των ποσοστών πρόσβασης στην δεύτερη βαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου μπορούν να συμμετέχουν στα μαθήματα:

1. Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

2. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

3. Μαθηματικά

4. Φυσική

5. Χημεία

6. Αγγλικά

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής:

Α΄ Γυμνασίου

Σύνολο ωρών: 11

Β΄ Γυμνασίου

Χημεία (1 ώρα)

Σύνολο ωρών: 12

Γ΄ Γυμνασίου

Χημεία (1 ώρα)

Σύνολο ωρών: 12

Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στα τμήματα μαθημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας, μετά από σχετική ενημέρωση και αίτηση των γονέων και κηδεμόνων, αποτελεί η επίδοση του μαθητή/τριας στο αντίστοιχο μάθημα. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου στο οποίο φοιτά ο μαθητής/τρια, για τον οποίο έχει υποβληθεί αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα, με απόφασή του προτείνει τους μαθητές/τριες που έχουν ανάγκη ενισχυτικής διδασκαλίας.

Παρακαλούνται οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν ένα ή περισσότερα μαθήματα στα πλαίσια του θεσμού της Ενισχυτικής Διδασκαλίας, να συμπληρώσουν την φόρμα που θα ανοίξει, αν πατήσουν τον παρακάτω σύνδεσμο:

και να μην ξεχάσουν να κάνουν υποβολή! Η υποβολή πρέπει να γίνει ως την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου.

Για οποιαδήποτε απορία ή βοήθεια μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο 24940 22393 τις ώρες λειτουργίας του σχολείου.